
| What is the body type, Alfa Romeo 33 (905)? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 1988 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 185 km/h | 114.95 mph 0-100 km/h: 9.6 sec 0-60 mph: 9.1 sec |
| How much power, Alfa Romeo 33 Hatchback 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 Hp, 149 Nm 109.9 lb.-ft. |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Hatchback 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| How many cylinders, 1988 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 (905) Hatchback 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1988 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 4015 mm 158.07 in. |
| How wide is the vehicle, 1988 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 1612 mm 63.46 in. |
| What is the curb weight, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 930 kg 2050.3 lbs. |
| What is the gross weight, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Alfa Romeo |
| Model | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modification (Engine) | 1.7 i.e. (105 Hp) |
| Start of production | 1988 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 11 l/100 km
21.4 US mpg 25.7 UK mpg 9.1 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 5.9-8.1 l/100 km
39.9 - 29 US mpg 47.9 - 34.9 UK mpg 16.9 - 12.3 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9.1 sec |
| Maximum speed | 185 km/h 114.95 mph |
| Weight-to-power ratio | 8.9 kg/Hp, 112.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.2 kg/Nm, 160.2 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 105 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 61.3 Hp/l |
| Torque | 149 Nm @ 4500 rpm. 109.9 lb.-ft. @ 4500 rpm. |
| Engine Model/Code | 307.37 |
| Engine displacement | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 87 mm 3.43 in. |
| Piston Stroke | 72.2 mm 2.84 in. |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 930 kg 2050.3 lbs. |
| Max. weight | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| Max load | 405 kg 892.87 lbs. |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4015 mm 158.07 in. |
| Width | 1612 mm 63.46 in. |
| Height | 1345 mm 52.95 in. |
| Wheelbase | 2465 mm 97.05 in. |
| Front track | 1367 mm 53.82 in. |
| Rear (Back) track | 1364 mm 53.7 in. |
| Front overhang | 790 mm 31.1 in. |
| Rear overhang | 760 mm 29.92 in. |
| Ride height (ground clearance) | 121 mm 4.76 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Tires size | 175/70 R13 |
| Wheel rims size | 5.5J x 13 |