
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Alfa Romeo 33 (905)? | Χάτσμπακ , 5 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 1988 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 185 km/h | 114.95 mph 0-100 km/h: 9.6 δευτ 0-60 mph: 9.1 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Alfa Romeo 33 Χάτσμπακ 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 Hp, 149 Nm 109.9 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Alfa Romeo 33 Χάτσμπακ 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 1988 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Alfa Romeo 33 (905) Χάτσμπακ 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | Κινητήρας εσωτερικής καύσης. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 1988 Alfa Romeo 33 Χάτσμπακ ? | 4015 mm 158.07 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 1988 Alfa Romeo 33 Χάτσμπακ ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 930 κιλά 2050.3 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1335 κιλά 2943.17 lbs. |
| Βασικές πληροφορίες | |
|---|---|
| μάρκα | Alfa Romeo |
| μοντέλο | 33 |
| παραγωγή | 33 (905) |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 1.7 i.e. (105 Hp) |
| έναρξη της παραγωγής | 1988 έτος |
| Τέλος της παραγωγής | 1989 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | Χάτσμπακ |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 5 |
| Εκτέλεση | |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εντός πόλης | 11 l/100 km
21.4 US mpg 25.7 UK mpg 9.1 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εκτός πόλης | 5.9-8.1 l/100 km
39.9 - 29 US mpg 47.9 - 34.9 UK mpg 16.9 - 12.3 km/l |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 9.6 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 9.6 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 9.1 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 185 km/h 114.95 mph |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 8.9 κιλά/Hp, 112.9 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 6.2 κιλά/Nm, 160.2 Nm/τόνος |
| Κινητήρας | |
| δύναμη | 105 Hp @ 5500 σ.α.λ. |
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 61.3 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 149 Nm @ 4500 σ.α.λ. 109.9 lb.-ft. @ 4500 σ.α.λ. |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | 307.37 |
| Κυβισμός κινητήρα | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 87 mm 3.43 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 72.2 mm 2.84 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 9.5:1 |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Φυσικά αναρριχημένος κινητήρας |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| ψυκτικό | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Όγκος και βάρη | |
| βάρος | 930 κιλά 2050.3 lbs. |
| Μέγιστο βάρος | 1335 κιλά 2943.17 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 405 κιλά 892.87 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο | 80 κιλά 176.37 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 1000 κιλά 2204.62 lbs. |
| Διαστάσεις | |
| μήκος | 4015 mm 158.07 in. |
| πλάτος | 1612 mm 63.46 in. |
| ύψος | 1345 mm 52.95 in. |
| μεταξόνιο | 2465 mm 97.05 in. |
| εμπρός ίχνος | 1367 mm 53.82 in. |
| Πίσω ίχνος | 1364 mm 53.7 in. |
| Εμπρός πρόβολος | 790 mm 31.1 in. |
| Πίσω πρόβολος | 760 mm 29.92 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 121 mm 4.76 in. |
| Οδήγηση, φρένα και ανάρτηση | |
| μέγεθος ελαστικών | 175/70 R13 |
| μέγεθος των ζάντων | 5.5J x 13 |