
| What is the body type, Alfa Romeo 33 (905)? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 1983 33 (905) 1.5 (84 Hp) 4x4? | 170 km/h | 105.63 mph |
| How much power, Alfa Romeo 33 Hatchback 1983 1.5 (84 Hp) 4x4? | 84 Hp |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Hatchback 1983 1.5 (84 Hp) 4x4? | 1.5 l 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| How many cylinders, 1983 Alfa Romeo 1.5 (84 Hp) 4x4? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 (905) Hatchback 1983 1.5 (84 Hp) 4x4? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1983 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 4015 mm 158.07 in. |
| How wide is the vehicle, 1983 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 1612 mm 63.46 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Alfa Romeo |
| Model | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modification (Engine) | 1.5 (84 Hp) 4x4 |
| Start of production | 1983 year |
| End of production | 1984 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Engine specs | |
| Power | 84 Hp |
| Power per litre | 56.4 Hp/l |
| Engine Model/Code | 305.04 |
| Engine displacement | 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 84 mm 3.31 in. |
| Piston Stroke | 67.2 mm 2.65 in. |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 420 kg 925.94 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4015 mm 158.07 in. |
| Width | 1612 mm 63.46 in. |
| Height | 1340 mm 52.76 in. |
| Wheelbase | 2455 mm 96.65 in. |
| Front track | 1397 mm 55 in. |
| Rear (Back) track | 1364 mm 53.7 in. |
| Front overhang | 800 mm 31.5 in. |
| Rear overhang | 760 mm 29.92 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Tires size | 175/70 R13 |
| Wheel rims size | 5.5J x 13 |