
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 (905)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 1988 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 185 km/t | 114.95 mph 0-100 km/t: 9.6 s 0-60 mph: 9.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 hk, 149 Nm 109.9 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1988 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 (905) Halvkombi 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1988 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 4015 mm 158.07 in. |
| Hur bred är bilen, 1988 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 930 kg 2050.3 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modifikation (motor) | 1.7 i.e. (105 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1988 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 11 l/100 km
21.4 US mpg 25.7 UK mpg 9.1 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.9-8.1 l/100 km
39.9 - 29 US mpg 47.9 - 34.9 UK mpg 16.9 - 12.3 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 9.1 s |
| Toppfart | 185 km/t 114.95 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8.9 kg/hk, 112.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.2 kg/Nm, 160.2 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 105 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 61.3 hk/l |
| Vridmoment | 149 Nm @ 4500 varv/min 109.9 lb.-ft. @ 4500 varv/min |
| Motormodell/Motorkod | 307.37 |
| Cylindervolym | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 87 mm 3.43 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 72.2 mm 2.84 in. |
| Mån av förtätning | 9.5:1 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 930 kg 2050.3 lbs. |
| Tillåten massa | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 405 kg 892.87 lbs. |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4015 mm 158.07 in. |
| Bredd | 1612 mm 63.46 in. |
| Höjd | 1345 mm 52.95 in. |
| Hjulbas | 2465 mm 97.05 in. |
| Spårvidd fram | 1367 mm 53.82 in. |
| Spårvidd bak | 1364 mm 53.7 in. |
| främre överhäng | 790 mm 31.1 in. |
| bakre överhäng | 760 mm 29.92 in. |
| Frigångshöjd | 121 mm 4.76 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Storlek däck | 175/70 R13 |
| Storlek av | 5.5J x 13 |