
| Korimalli, Alfa Romeo 33 (905)? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Huippunopeus, 1988 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 185 km/h | 114.95 mph 0-100 km/h: 9.6 s 0-60 mph: 9.1 s |
| Teho, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 hv, 149 Nm 109.9 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 sm3 104.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1988 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| Vetotapa, Alfa Romeo 33 (905) Viistoperä (Hatchback) 1988 1.7 i.e. (105 Hp)? | Sisäpolttomoottori. |
| Pituus, 1988 Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) ? | 4015 mm 158.07 in. |
| Leveys, 1988 Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Nettopaino, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 930 kg 2050.3 lbs. |
| Kokonaispaino, 1988 Alfa Romeo 33 (905) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Alfa Romeo |
| Malli | 33 |
| Sukupolvi | 33 (905) |
| Versio (moottori) | 1.7 i.e. (105 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1988 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1989 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 11 l/100 km
21.4 US mpg 25.7 UK mpg 9.1 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 5.9-8.1 l/100 km
39.9 - 29 US mpg 47.9 - 34.9 UK mpg 16.9 - 12.3 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 9.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 9.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 9.1 s |
| Huippunopeus | 185 km/h 114.95 mph |
| Paino/teho suhde | 8.9 kg/hv, 112.9 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6.2 kg/Nm, 160.2 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 105 hv @ 5500 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 61.3 hv/l |
| Vääntömomentti | 149 Nm @ 4500 kierrosta/min 109.9 lb.-ft. @ 4500 kierrosta/min |
| Moottorin malli/koodi | 307.37 |
| Moottorin tilavuus | 1712 sm3 104.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Sylinterien halkaisija | 87 mm 3.43 in. |
| Männän liike | 72.2 mm 2.84 in. |
| Puristussuhde | 9.5:1 |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Moottorin öljytilavuus | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 930 kg 2050.3 lbs. |
| Enimmäispaino | 1335 kg 2943.17 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 405 kg 892.87 lbs. |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4015 mm 158.07 in. |
| Leveys | 1612 mm 63.46 in. |
| Korkeus | 1345 mm 52.95 in. |
| Pyörän perusta | 2465 mm 97.05 in. |
| Etupyörän jälki | 1367 mm 53.82 in. |
| Takapyörän jälki | 1364 mm 53.7 in. |
| etuylitys | 790 mm 31.1 in. |
| takaylitys | 760 mm 29.92 in. |
| Maavara | 121 mm 4.76 in. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Renkaan koko | 175/70 R13 |
| Vanteen koko | 5.5J x 13 |