
| What is the body type, Alfa Romeo 33 (905)? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Alfa Romeo 33 Hatchback 1983 1.3 (86 Hp)? | 86 Hp |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Hatchback 1983 1.3 (86 Hp)? | 1.4 l 1351 cm3 82.44 cu. in. |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 (905) Hatchback 1983 1.3 (86 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1983 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 4015 mm 158.07 in. |
| How wide is the vehicle, 1983 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 1612 mm 63.46 in. |
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Model | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modification (Engine) | 1.3 (86 Hp) |
| Start of production | 1983 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - urban | 9.7 l/100 km
24.2 US mpg 29.1 UK mpg 10.3 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 5.5-7.9 l/100 km
42.8 - 29.8 US mpg 51.4 - 35.8 UK mpg 18.2 - 12.7 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Power | 86 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 63.7 Hp/l |
| Engine Model/Code | 305.86, 305.87 |
| Engine displacement | 1351 cm3 82.44 cu. in. |
| Cylinder Bore | 80 mm 3.15 in. |
| Piston Stroke | 67.2 mm 2.65 in. |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Length | 4015 mm 158.07 in. |
|---|---|
| Width | 1612 mm 63.46 in. |
| Height | 1340 mm 52.76 in. |
| Wheelbase | 2455 mm 96.65 in. |
| Front overhang | 800 mm 31.5 in. |
| Rear overhang | 760 mm 29.92 in. |