
| What is the body type, Alfa Romeo 33 (905)? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 1986 33 (905) 1.8 TD (74 Hp)? | 0-100 km/h: 14 sec 0-60 mph: 13.3 sec |
| How much power, Alfa Romeo 33 Hatchback 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 74 Hp, 153 Nm 112.85 lb.-ft. |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Hatchback 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 1.8 l 1779 cm3 108.56 cu. in. |
| How many cylinders, 1986 Alfa Romeo 1.8 TD (74 Hp)? | 3 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 (905) Hatchback 1986 1.8 TD (74 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Alfa Romeo |
| Model | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modification (Engine) | 1.8 TD (74 Hp) |
| Start of production | 1986 year |
| End of production | 1990 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 7.3 l/100 km
32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 4.9-6.9 l/100 km
48 - 34.1 US mpg 57.6 - 40.9 UK mpg 20.4 - 14.5 km/l |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 14 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 14 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 13.3 sec |
| Engine specs | |
| Power | 74 Hp @ 4000 rpm. |
| Power per litre | 41.6 Hp/l |
| Torque | 153 Nm @ 2400 rpm. 112.85 lb.-ft. @ 2400 rpm. |
| Engine Model/Code | VM 82 A |
| Engine displacement | 1779 cm3 108.56 cu. in. |
| Number of cylinders | 3 |
| Cylinder Bore | 92 mm 3.62 in. |
| Piston Stroke | 89.2 mm 3.51 in. |
| Engine aspiration | Turbocharger |
| Engine oil capacity | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |