
| What is the body type, Avatr 06T? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 680 km 422.53 mi |
| What is electricity consumption, Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 14.8 kWh/100 km 23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 2.78 sec 0-60 mph: 2.6 sec |
| How much power, Avatr 06 Station wagon (estate) 2026 EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 968 Hp, 996 Nm 734.61 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Avatr 06T Station wagon (estate) 2026 EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). Two electric motors drive the rear wheels, one electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 4940 mm 194.49 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 1960 mm 77.17 in. |
| What is the curb weight, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 2385 kg 5258.02 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 2835 kg 6250.11 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 517 l 18.26 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Avatr |
| Model | 06 |
| Generation | 06T |
| Modification (Engine) | EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 2.78 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.78 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 2.6 sec |
| Maximum speed | 240 km/h 149.13 mph |
| Weight-to-power ratio | 2.5 kg/Hp, 405.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.4 kg/Nm, 417.6 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 89.33 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 680 km 422.53 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 14.8 kWh/100 km
23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 341 Hp |
| Electric motor Torque | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM05 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 341 Hp |
| Electric motor Torque | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM05 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 3 | |
| Electric motor power | 286 Hp |
| Electric motor Torque | 246 Nm 181.44 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | AYDM03 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Asynchronous |
| System power | 968 Hp |
| System torque | 996 Nm 734.61 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2385 kg 5258.02 lbs. |
| Max. weight | 2835 kg 6250.11 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4940 mm 194.49 in. |
| Width | 1960 mm 77.17 in. |
| Height | 1455 mm 57.28 in. |
| Wheelbase | 2940 mm 115.75 in. |
| Front track | 1668 mm 65.67 in. |
| Rear (Back) track | 1686 mm 66.38 in. |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 16° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | Two electric motors drive the rear wheels, one electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer, Air suspension |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 255/45 R20 Rear wheel tires: 255/45 R20; 265/45 R20 |
| Wheel rims size | 20 |