
| What is the body type, Avatr 06T? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 652 km 405.13 mi |
| What is electricity consumption, Avatr 06T EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 13.3 kWh/100 km 21.4 kWh/100 mi 157 MPGe 7.5 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 06T EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 3.74 sec 0-60 mph: 3.6 sec |
| How much power, Avatr 06 Station wagon (estate) 2026 EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 612 Hp, 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Avatr 06T Station wagon (estate) 2026 EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). Two electric motors drive the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 4940 mm 194.49 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 1960 mm 77.17 in. |
| What is the curb weight, 2026 Avatr 06T EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 2200 kg 4850.17 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Avatr 06T EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 517 l 18.26 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Avatr 06T EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Avatr |
| Model | 06 |
| Generation | 06T |
| Modification (Engine) | EV 75.46 kWh (612 Hp) Dual Motor |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 3.74 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 3.74 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 3.6 sec |
| Maximum speed | 240 km/h 149.13 mph |
| Weight-to-power ratio | 3.6 kg/Hp, 278.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.9 kg/Nm, 340.9 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 75.46 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 652 km 405.13 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 13.3 kWh/100 km
21.4 kWh/100 mi 157 MPGe 7.5 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 306 Hp |
| Electric motor Torque | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM05 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 306 Hp |
| Electric motor Torque | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM05 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 612 Hp |
| System torque | 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2200 kg 4850.17 lbs. |
| Max. weight | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4940 mm 194.49 in. |
| Width | 1960 mm 77.17 in. |
| Height | 1475 mm 58.07 in. |
| Wheelbase | 2940 mm 115.75 in. |
| Front track | 1668 mm 65.67 in. |
| Rear (Back) track | 1686 mm 66.38 in. |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 16° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | Two electric motors drive the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/45 R20 |
| Wheel rims size | 20 |