
| Av vilken typ är karosseriet, Avatr 06T? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 680 km 422.53 mi |
| Vad är elförbrukningen, Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 14.8 kWh/100 km 23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 240 km/t | 149.13 mph 0-100 km/t: 2.78 s 0-60 mph: 2.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Avatr 06 Kombi 2026 EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 968 hk, 996 Nm 734.61 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Avatr 06T Kombi 2026 EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). Två elmotorer driver bakhjulen, en elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 4940 mm 194.49 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 1960 mm 77.17 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 2385 kg 5258.02 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 2835 kg 6250.11 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Avatr 06T EV 89.33 kWh (968 Hp) Tri Motor AWD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Avatr |
| Modell | 06 |
| Generation | 06T |
| Modifikation (motor) | EV 89.33 kWh (968 hk) Tri Motor AWD |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 2.78 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.78 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 2.6 s |
| Toppfart | 240 km/t 149.13 mph |
| Vikt/effektförhållande | 2.5 kg/hk, 405.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.4 kg/Nm, 417.6 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 89.33 kWh |
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 680 km 422.53 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 14.8 kWh/100 km
23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 341 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | ATDM05 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 341 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 375 Nm 276.59 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | ATDM05 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 3 | |
| Elektrisk motoreffekt | 286 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 246 Nm 181.44 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | AYDM03 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Systemkraft | 968 hk |
| System Vridmoment | 996 Nm 734.61 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2385 kg 5258.02 lbs. |
| Tillåten massa | 2835 kg 6250.11 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 450 kg 992.08 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4940 mm 194.49 in. |
| Bredd | 1960 mm 77.17 in. |
| Höjd | 1455 mm 57.28 in. |
| Hjulbas | 2940 mm 115.75 in. |
| Spårvidd fram | 1668 mm 65.67 in. |
| Spårvidd bak | 1686 mm 66.38 in. |
| Approach vinkel | 14° |
| Avgångsvinkel | 16° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Två elmotorer driver bakhjulen, en elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 255/45 R20 Bakdäck: 255/45 R20; 265/45 R20 |
| Storlek av | 20 |