
| What is the body type, Avatr 06T? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 0.53-5.63 l/100 km 443.8 - 41.8 US mpg 533 - 50.2 UK mpg 188.7 - 17.8 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 245-330 km 152.24 - 205.05 mi |
| What is electricity consumption, Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 19 kWh/100 km 30.58 kWh/100 mi 110 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 4.47 sec 0-60 mph: 4.2 sec |
| How much power, Avatr 06 Station wagon (estate) 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 503 Hp, 690 Nm 508.92 lb.-ft. |
| What is the engine size, Avatr 06 Station wagon (estate) 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Avatr 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Avatr 06T Station wagon (estate) 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | Rear wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Two electric motors drive the rear wheels. The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. |
| How long is this vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 4940 mm 194.49 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 1960 mm 77.17 in. |
| What is the curb weight, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 2255 kg 4971.42 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 2705 kg 5963.5 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Avatr 06 Station wagon (estate)? | 517 l 18.26 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Avatr |
| Model | 06 |
| Generation | 06T |
| Modification (Engine) | 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC) | 0.53-5.63 l/100 km
443.8 - 41.8 US mpg 533 - 50.2 UK mpg 188.7 - 17.8 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.47 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.47 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 4.2 sec |
| Maximum speed | 240 km/h 149.13 mph |
| Weight-to-power ratio | 4.5 kg/Hp, 223.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.3 kg/Nm, 306 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 46.65 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 245-330 km 152.24 - 205.05 mi |
| Average Energy consumption | 19 kWh/100 km
30.58 kWh/100 mi 110 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 252 Hp |
| Electric motor Torque | 345 Nm 254.46 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM06 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 252 Hp |
| Electric motor Torque | 345 Nm 254.46 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ATDM06 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 503 Hp |
| System torque | 690 Nm 508.92 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5000 rpm. |
| Power per litre | 104.2 Hp/l |
| Torque | 225 Nm @ 3200-4200 rpm. 165.95 lb.-ft. @ 3200-4200 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | JL469ZQ1 |
| Engine displacement | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2255 kg 4971.42 lbs. |
| Max. weight | 2705 kg 5963.5 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 4940 mm 194.49 in. |
| Width | 1960 mm 77.17 in. |
| Height | 1475 mm 58.07 in. |
| Wheelbase | 2940 mm 115.75 in. |
| Front track | 1668 mm 65.67 in. |
| Rear (Back) track | 1686 mm 66.38 in. |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 16° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | Two electric motors drive the rear wheels. The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/45 R20 |
| Wheel rims size | 20 |