
| Korimalli, Alfa Romeo 33 (905)? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Huippunopeus, 1986 33 (905) 1.8 TD (74 Hp)? | 0-100 km/h: 14 s 0-60 mph: 13.3 s |
| Teho, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 74 hv, 153 Nm 112.85 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 1.8 l 1779 sm3 108.56 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1986 Alfa Romeo 1.8 TD (74 Hp)? | 3 |
| Vetotapa, Alfa Romeo 33 (905) Viistoperä (Hatchback) 1986 1.8 TD (74 Hp)? | Sisäpolttomoottori. |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Alfa Romeo |
| Malli | 33 |
| Sukupolvi | 33 (905) |
| Versio (moottori) | 1.8 TD (74 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1986 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1990 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 7.3 l/100 km
32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 4.9-6.9 l/100 km
48 - 34.1 US mpg 57.6 - 40.9 UK mpg 20.4 - 14.5 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 14 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 14 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 13.3 s |
| Moottori | |
| Teho | 74 hv @ 4000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 41.6 hv/l |
| Vääntömomentti | 153 Nm @ 2400 kierrosta/min 112.85 lb.-ft. @ 2400 kierrosta/min |
| Moottorin malli/koodi | VM 82 A |
| Moottorin tilavuus | 1779 sm3 108.56 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 3 |
| Sylinterien halkaisija | 92 mm 3.62 in. |
| Männän liike | 89.2 mm 3.51 in. |
| Moottorin toive | Turboahtimet |
| Moottorin öljytilavuus | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |