
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 (905)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 1986 33 (905) 1.8 TD (74 Hp)? | 0-100 km/t: 14 s 0-60 mph: 13.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 74 hk, 153 Nm 112.85 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1986 1.8 TD (74 Hp)? | 1.8 l 1779 cm3 108.56 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1986 Alfa Romeo 1.8 TD (74 Hp)? | 3 |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 (905) Halvkombi 1986 1.8 TD (74 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modifikation (motor) | 1.8 TD (74 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1986 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1990 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 7.3 l/100 km
32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 4.9-6.9 l/100 km
48 - 34.1 US mpg 57.6 - 40.9 UK mpg 20.4 - 14.5 km/l |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 14 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 14 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 13.3 s |
| Motor | |
| Effekt | 74 hk @ 4000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 41.6 hk/l |
| Vridmoment | 153 Nm @ 2400 varv/min 112.85 lb.-ft. @ 2400 varv/min |
| Motormodell/Motorkod | VM 82 A |
| Cylindervolym | 1779 cm3 108.56 cu. in. |
| Antal cylindrar | 3 |
| Cylinderdiameter | 92 mm 3.62 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 89.2 mm 3.51 in. |
| Motorns aspiration | Turbokompressor |
| Motoroljekapacitet | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |