
| What is the body type, Xiaomi YU7? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 705 km 438.07 mi |
| What is electricity consumption, Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 15.9 kWh/100 km 25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 2.92 sec 0-60 mph: 2.8 sec |
| How much power, Xiaomi YU7 SUV 2026 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 1003 Hp, 1068 Nm 787.72 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Xiaomi YU7 SUV 2026 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 5015 mm 197.44 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 2007 mm 79.02 in. |
| What is the curb weight, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 2460 kg 5423.37 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 2910 kg 6415.45 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 660 l 23.31 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 1, automatic transmission |
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Model | YU7 |
| Generation | YU7 |
| Modification (Engine) | GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 2.92 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.92 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 2.8 sec |
| Maximum speed | 300 km/h 186.41 mph |
| 100 km/h - 0 | 32.9 m |
| Weight-to-power ratio | 2.5 kg/Hp, 407.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.3 kg/Nm, 434.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 101.7 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 897 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 705 km 438.07 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 15.9 kWh/100 km
25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 612 Hp |
| Electric motor Torque | 540 Nm 398.28 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | V8s EVO / TZ210QY003 |
| Maximum revolutions of the electric motor | 28000 rpm. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 392 Hp |
| Electric motor Torque | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ220XY115 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 1003 Hp |
| System torque | 1068 Nm 787.72 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2460 kg 5423.37 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2910 kg 6415.45 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 660 l 23.31 cu. ft. |
| Length | 5015 mm 197.44 in. |
|---|---|
| Width | 2007 mm 79.02 in. |
| Height | 1597 mm 62.87 in. |
| Wheelbase | 3000 mm 118.11 in. |
| Front track | 1715 mm 67.52 in. |
| Rear (Back) track | 1721 mm 67.76 in. |
| Ride height (ground clearance) | 157 mm 6.18 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.245 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 18° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer, Air suspension |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 430 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 265/40 R21 Rear wheel tires: 295/35 R21 |
| Wheel rims size | 21 |