
| What is the body type, Xiaomi YU7? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Standard 73 kWh (320 Hp)? | 643 km 399.54 mi |
| What is electricity consumption, Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 12.9 kWh/100 km 20.76 kWh/100 mi 162 MPGe 7.8 km/kWh 4.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 220 km/h | 136.7 mph 0-100 km/h: 5.9 sec 0-60 mph: 5.6 sec |
| How much power, Xiaomi YU7 SUV 2026 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 320 Hp, 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Xiaomi YU7 SUV 2026 Standard 73 kWh (320 Hp)? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 4999 mm 196.81 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 1996 mm 78.58 in. |
| What is the curb weight, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 2200 kg 4850.17 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Xiaomi YU7 SUV? | 678 - 1758 l 23.94 - 62.08 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Model | YU7 |
| Generation | YU7 |
| Modification (Engine) | Standard 73 kWh (320 Hp) |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.6 sec |
| Maximum speed | 220 km/h 136.7 mph |
| Weight-to-power ratio | 6.9 kg/Hp, 145.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.2 kg/Nm, 240 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 73 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 752 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 643 km 399.54 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 12.9 kWh/100 km
20.76 kWh/100 mi 162 MPGe 7.8 km/kWh 4.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 320 Hp |
| Electric motor Torque | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ220XY110 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 320 Hp |
| System torque | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2200 kg 4850.17 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 678 l 23.94 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1758 l 62.08 cu. ft. |
| Length | 4999 mm 196.81 in. |
|---|---|
| Width | 1996 mm 78.58 in. |
| Height | 1608 mm 63.31 in. |
| Wheelbase | 3000 mm 118.11 in. |
| Front track | 1694 mm 66.69 in. |
| Rear (Back) track | 1700 mm 66.93 in. |
| Ride height (ground clearance) | 185 mm 7.28 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.245 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 19° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/55 R19; 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 8J x 19; 8J x 20 |