
| Av vilken typ är karosseriet, Xiaomi YU7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 705 km 438.07 mi |
| Vad är elförbrukningen, Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 15.9 kWh/100 km 25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 300 km/t | 186.41 mph 0-100 km/t: 2.92 s 0-60 mph: 2.8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Xiaomi YU7 SUV 2026 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 1003 hk, 1068 Nm 787.72 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Xiaomi YU7 SUV 2026 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 5015 mm 197.44 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 2007 mm 79.02 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 2460 kg 5423.37 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 2910 kg 6415.45 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 660 l 23.31 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Xiaomi YU7 GT 101.7 kWh (1003 Hp) Dual Motor AWD? | 1, Automat |
| Märke | Xiaomi |
|---|---|
| Modell | YU7 |
| Generation | YU7 |
| Modifikation (motor) | GT 101.7 kWh (1003 hk) Dual Motor AWD |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 2.92 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.92 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 2.8 s |
| Toppfart | 300 km/t 186.41 mph |
| 100 km/t - 0 | 32.9 m |
| Vikt/effektförhållande | 2.5 kg/hk, 407.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.3 kg/Nm, 434.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 101.7 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 897 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 705 km 438.07 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 15.9 kWh/100 km
25.59 kWh/100 mi 132 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 612 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 540 Nm 398.28 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | V8s EVO / TZ210QY003 |
| Maximalt varv för elmotorn | 28000 varv/min |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 392 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ220XY115 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 1003 hk |
| System Vridmoment | 1068 Nm 787.72 lb.-ft. |
| Egen massa | 2460 kg 5423.37 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2910 kg 6415.45 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 450 kg 992.08 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 660 l 23.31 cu. ft. |
| Längd | 5015 mm 197.44 in. |
|---|---|
| Bredd | 2007 mm 79.02 in. |
| Höjd | 1597 mm 62.87 in. |
| Hjulbas | 3000 mm 118.11 in. |
| Spårvidd fram | 1715 mm 67.52 in. |
| Spårvidd bak | 1721 mm 67.76 in. |
| Frigångshöjd | 157 mm 6.18 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.245 |
| Vändcirkel | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach vinkel | 14° |
| Avgångsvinkel | 18° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 430 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 265/40 R21 Bakdäck: 295/35 R21 |
| Storlek av | 21 |