
| What is the body type, Volkswagen Golf III? | Hatchback |
|---|---|
| How much power, Volkswagen Golf Hatchback 1994 2.9 VR6 (190 Hp)? | 190 Hp |
| What is the drivetrain, Volkswagen Golf III Hatchback 1994 2.9 VR6 (190 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1994 Volkswagen Golf Hatchback? | 4020 mm 158.27 in. |
| How wide is the vehicle, 1994 Volkswagen Golf Hatchback? | 1695 mm 66.73 in. |
| Brand | Volkswagen |
|---|---|
| Model | Golf |
| Generation | Golf III |
| Modification (Engine) | 2.9 VR6 (190 Hp) |
| Start of production | 1994 year |
| End of production | 1999 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|
| Power | 190 Hp |
|---|---|
| Engine Model/Code | ABV |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Length | 4020 mm 158.27 in. |
|---|---|
| Width | 1695 mm 66.73 in. |
| Height | 1405 mm 55.31 in. |
| Wheelbase | 2475 mm 97.44 in. |