
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen Golf III? | Halvkombi |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen Golf Halvkombi 1994 2.9 VR6 (190 Hp)? | 190 hk |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen Golf III Halvkombi 1994 2.9 VR6 (190 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1994 Volkswagen Golf Halvkombi ? | 4020 mm 158.27 in. |
| Hur bred är bilen, 1994 Volkswagen Golf Halvkombi ? | 1695 mm 66.73 in. |
| Märke | Volkswagen |
|---|---|
| Modell | Golf |
| Generation | Golf III |
| Modifikation (motor) | 2.9 VR6 (190 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1994 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1999 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|
| Effekt | 190 hk |
|---|---|
| Motormodell/Motorkod | ABV |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Längd | 4020 mm 158.27 in. |
|---|---|
| Bredd | 1695 mm 66.73 in. |
| Höjd | 1405 mm 55.31 in. |
| Hjulbas | 2475 mm 97.44 in. |