
| What is the body type, Lotus Emira? | Coupe, 2 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 9.2 l/100 km 25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| How ECO is the car, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 209 g/km CO2 |
| How fast is the car, 2026 Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 3.9 sec 0-60 mph: 3.7 sec |
| How much power, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 421 Hp, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Lotus 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2026 Lotus Emira Coupe? | 4413 mm 173.74 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Lotus Emira Coupe? | 1895 mm 74.61 in. |
| What is the curb weight, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Lotus Emira Coupe? | 151 l 5.33 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 8, automatic transmission DCT |
| Brand | Lotus |
|---|---|
| Model | Emira |
| Generation | Emira |
| Modification (Engine) | 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Coupe |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 15.4 l/100 km
15.3 US mpg 18.3 UK mpg 6.5 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 209 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 3.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 3.7 sec |
| Acceleration 0 - 200 km/h | 12.47 sec |
| Maximum speed | 300 km/h 186.41 mph |
| Weight-to-power ratio | 3.4 kg/Hp, 294.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.9 kg/Nm, 349.7 Nm/tonne |
| Power | 421 Hp @ 6500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 211.5 Hp/l |
| Torque | 500 Nm @ 5000 rpm. 368.78 lb.-ft. @ 5000 rpm. |
| Maximum engine speed | 7200 rpm. |
| Engine layout | Middle, Longitudinal |
| Engine Model/Code | M139 |
| Engine displacement | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 83 mm 3.27 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection and Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Max load | 290-315 kg 639.34 - 694.46 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 58 l 15.32 US gal | 12.76 UK gal |
| Length | 4413 mm 173.74 in. |
|---|---|
| Width with mirrors folded | 1895 mm 74.61 in. |
| Width including mirrors | 2092 mm 82.36 in. |
| Height | 1230 mm 48.43 in. |
| Wheelbase | 2570 mm 101.18 in. |
| Front track | 1624 mm 63.94 in. |
| Rear (Back) track | 1610 mm 63.39 in. |
| Front overhang | 988 mm 38.9 in. |
| Rear overhang | 855 mm 33.66 in. |
| Ride height (ground clearance) | 135 mm 5.31 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.37 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.9 m 35.76 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission DCT |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated discs, 370x32 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 350x32 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 245/35 ZR20 Rear wheel tires: 295/30 ZR20 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8.5J x 20 ET57 Rear wheel rims: 10.5J x 20 ET64 |