
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Lotus Emira? | κουπέ , 2 Πόρτες, 2 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 9.2 l/100 km 25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 209 g/km CO2 |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2026 Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 3.9 δευτ 0-60 mph: 3.7 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Lotus Emira κουπέ 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 421 Hp, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Lotus Emira κουπέ 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2026 Lotus 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Lotus Emira κουπέ 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | Πισωκίνητο. Κινητήρας εσωτερικής καύσης. O κινητήρας εσωτερικής καύσης οδηγεί τους πίσω τροχούς του οχήματος. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2026 Lotus Emira κουπέ ? | 4413 mm 173.74 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2026 Lotus Emira κουπέ ? | 1895 mm 74.61 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1430-1455 κιλά 3152.61 - 3207.73 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1745 κιλά 3847.07 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2026 Lotus Emira κουπέ ? | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 8, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων DCT |
| μάρκα | Lotus |
|---|---|
| μοντέλο | Emira |
| παραγωγή | Emira |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT |
| έναρξη της παραγωγής | Ενδέχεται, 2026 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | κουπέ |
| Καθίσματα | 2 |
| Πόρτες | 2 |
| κατανάλωση καυσίμου, Χαμηλή (WLTP) | 15.4 l/100 km
15.3 US mpg 18.3 UK mpg 6.5 km/l |
|---|---|
| κατανάλωση καυσίμου, Μεσαία (WLTP) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Υψηλή (WLTP) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Εξαιρετική υψηλή (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου,συνδυασμένη (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Εκπομπές CO2 (WLTP) | 209 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 3.9 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 3.9 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph | 3.7 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 200 χλμ/ώρα | 12.47 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 300 km/h 186.41 mph |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 3.4 κιλά/Hp, 294.4 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 2.9 κιλά/Nm, 349.7 Nm/τόνος |
| δύναμη | 421 Hp @ 6500 σ.α.λ. |
|---|---|
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 211.5 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 500 Nm @ 5000 σ.α.λ. 368.78 lb.-ft. @ 5000 σ.α.λ. |
| Μέγιστη ταχύτητα του κινητήρα | 7200 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Στη μέση, κατά μήκος |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | M139 |
| Κυβισμός κινητήρα | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 83 mm 3.27 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 92 mm 3.62 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 9:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεση έγχυση και πολλαπλή έγχυση πολλαπλών θυρών |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Στροβιλοσυμπιεστής , Ιντερκούλερ |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα |
| βάρος | 1430-1455 κιλά 3152.61 - 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Μέγιστο βάρος | 1745 κιλά 3847.07 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 290-315 κιλά 639.34 - 694.46 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 58 l 15.32 US gal | 12.76 UK gal |
| μήκος | 4413 mm 173.74 in. |
|---|---|
| Πλάτος με καθρέπτες αναδιπλωμένους | 1895 mm 74.61 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2092 mm 82.36 in. |
| ύψος | 1230 mm 48.43 in. |
| μεταξόνιο | 2570 mm 101.18 in. |
| εμπρός ίχνος | 1624 mm 63.94 in. |
| Πίσω ίχνος | 1610 mm 63.39 in. |
| Εμπρός πρόβολος | 988 mm 38.9 in. |
| Πίσω πρόβολος | 855 mm 33.66 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 135 mm 5.31 in. |
| Συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) | 0.37 |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 10.9 m 35.76 ft. |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης οδηγεί τους πίσω τροχούς του οχήματος. |
|---|---|
| Κίνηση | Πισωκίνητο |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 8 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων DCT |
| Εμπρός ανάρτηση | διπλά ψαλίδια |
| Πίσω ανάρτηση | διπλά ψαλίδια |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 370x32 mm |
| Πίσω φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 350x32 mm |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | Μπροστινά ελαστικά: 245/35 ZR20 Πίσω ελαστικά: 295/30 ZR20 |
| μέγεθος των ζάντων | Μπροστινά ζάντες: 8.5J x 20 ET57 Πίσω ζάντες: 10.5J x 20 ET64 |