
| Av vilken typ är karosseriet, Lotus Emira? | Kupe , 2 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 9.2 l/100 km 25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Hur ECO är bilen, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 209 g/km CO2 |
| Hur snabb är bilen, 2026 Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 300 km/t | 186.41 mph 0-100 km/t: 3.9 s 0-60 mph: 3.7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Lotus Emira Kupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 421 hk, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Lotus Emira Kupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Lotus 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Lotus Emira Kupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Lotus Emira Kupe ? | 4413 mm 173.74 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Lotus Emira Kupe ? | 1895 mm 74.61 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Lotus Emira Kupe ? | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 8, Automat DCT |
| Märke | Lotus |
|---|---|
| Modell | Emira |
| Generation | Emira |
| Modifikation (motor) | 420 Sport 2.0 (421 hk) DCT |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 2 |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 15.4 l/100 km
15.3 US mpg 18.3 UK mpg 6.5 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| Bränsleförbrukning, EXTRA HÖG (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 209 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 3.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 3.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph | 3.7 s |
| Acceleration 0 - 200 km/t | 12.47 s |
| Toppfart | 300 km/t 186.41 mph |
| Vikt/effektförhållande | 3.4 kg/hk, 294.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.9 kg/Nm, 349.7 Nm/ton |
| Effekt | 421 hk @ 6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 211.5 hk/l |
| Vridmoment | 500 Nm @ 5000 varv/min 368.78 lb.-ft. @ 5000 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 7200 varv/min |
| Motorlayout | Mittmotor, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | M139 |
| Cylindervolym | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 83 mm 3.27 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 9:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning och Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 290-315 kg 639.34 - 694.46 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Tankvolym | 58 l 15.32 US gal | 12.76 UK gal |
| Längd | 4413 mm 173.74 in. |
|---|---|
| Bredd med backspeglar vikta | 1895 mm 74.61 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2092 mm 82.36 in. |
| Höjd | 1230 mm 48.43 in. |
| Hjulbas | 2570 mm 101.18 in. |
| Spårvidd fram | 1624 mm 63.94 in. |
| Spårvidd bak | 1610 mm 63.39 in. |
| främre överhäng | 988 mm 38.9 in. |
| bakre överhäng | 855 mm 33.66 in. |
| Frigångshöjd | 135 mm 5.31 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.37 |
| Vändcirkel | 10.9 m 35.76 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat DCT |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Dubbel transversell länkarm |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 370x32 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 350x32 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/35 ZR20 Bakdäck: 295/30 ZR20 |
| Storlek av | Framfälgar: 8.5J x 20 ET57 Bakfälgar: 10.5J x 20 ET64 |