
| Korimalli, Lotus Emira? | Coupe , 2 Ovien, 2 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 9.2 l/100 km 25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Päästöt, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 209 g/km CO2 |
| Huippunopeus, 2026 Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 3.9 s 0-60 mph: 3.7 s |
| Teho, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 421 hv, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 2.0 l 1991 sm3 121.5 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Lotus 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Lotus Emira Coupe ? | 4413 mm 173.74 in. |
| Leveys, 2026 Lotus Emira Coupe ? | 1895 mm 74.61 in. |
| Nettopaino, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Lotus Emira Coupe ? | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 8, automaattinen vaihdelaatikko DCT |
| Merkki | Lotus |
|---|---|
| Malli | Emira |
| Sukupolvi | Emira |
| Versio (moottori) | 420 Sport 2.0 (421 hv) DCT |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Coupe |
| Paikkojen lukumäärä | 2 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineen, Hidas (WLTP) | 15.4 l/100 km
15.3 US mpg 18.3 UK mpg 6.5 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen, Keskinopea (WLTP) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Polttoaineen, Nopea (WLTP) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| Polttoaineen, Erittäin nopea (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 209 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 3.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 3.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 3.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 200 km/h | 12.47 s |
| Huippunopeus | 300 km/h 186.41 mph |
| Paino/teho suhde | 3.4 kg/hv, 294.4 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 2.9 kg/Nm, 349.7 Nm/tonnia |
| Teho | 421 hv @ 6500 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 211.5 hv/l |
| Vääntömomentti | 500 Nm @ 5000 kierrosta/min 368.78 lb.-ft. @ 5000 kierrosta/min |
| Suurin moottorin kierrosluku | 7200 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Keskellä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | M139 |
| Moottorin tilavuus | 1991 sm3 121.5 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 83 mm 3.27 in. |
| Männän liike | 92 mm 3.62 in. |
| Puristussuhde | 9:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus ja Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 290-315 kg 639.34 - 694.46 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 58 l 15.32 US gal | 12.76 UK gal |
| Pituus | 4413 mm 173.74 in. |
|---|---|
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1895 mm 74.61 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2092 mm 82.36 in. |
| Korkeus | 1230 mm 48.43 in. |
| Pyörän perusta | 2570 mm 101.18 in. |
| Etupyörän jälki | 1624 mm 63.94 in. |
| Takapyörän jälki | 1610 mm 63.39 in. |
| etuylitys | 988 mm 38.9 in. |
| takaylitys | 855 mm 33.66 in. |
| Maavara | 135 mm 5.31 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.37 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.9 m 35.76 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko DCT |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 370x32 mm |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt , 350x32 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 245/35 ZR20 Takarenkaat: 295/30 ZR20 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8.5J x 20 ET57 Takavanteet: 10.5J x 20 ET64 |