
| De ce tip este caroseria, Lotus Emira? | Coupe, 2 Uşi, 2 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 9.2 l/100 km 25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 209 g/km CO2 |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 3.9 sec 0-60 mph: 3.7 sec |
| Care este puterea motorului, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 421 CP, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Lotus 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Lotus Emira Coupe 2026 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | Tracţiunea spate. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Lotus Emira Coupe? | 4413 mm 173.74 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Lotus Emira Coupe? | 1895 mm 74.61 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Lotus Emira Coupe? | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Lotus Emira 420 Sport 2.0 (421 Hp) DCT? | 8, cutie automată DCT |
| Marcă | Lotus |
|---|---|
| Model | Emira |
| Generație | Emira |
| Modificare (Tip motor) | 420 Sport 2.0 (421 CP) DCT |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Coupe |
| Număr de scaune | 2 |
| Număr de uşi | 2 |
| Consumul de combustibil, SCĂZUT (WLTP) | 15.4 l/100 km
15.3 US mpg 18.3 UK mpg 6.5 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil, MEDIU (WLTP) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Consumul de combustibil, RIDICAT (WLTP) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| Consumul de combustibil, FOARTE RIDICAT (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 209 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 3.9 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph | 3.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 200 km/h | 12.47 sec |
| Viteza maximă | 300 km/h 186.41 mph |
| Raport greutate/putere | 3.4 kg/CP, 294.4 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 2.9 kg/Nm, 349.7 Nm/tonă |
| Putere | 421 CP @ 6500 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 211.5 CP/l |
| Cuplu | 500 Nm @ 5000 rot/min 368.78 lb.-ft. @ 5000 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 7200 rot/min |
| Dispunerea motorului | Mijloc, Longitudinal |
| Model/Cod motor | M139 |
| Volumul motorului | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 83 mm 3.27 in. |
| Cursa cilindrilor | 92 mm 3.62 in. |
| Raport de compresie | 9:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecție directă și injecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Masă proprie | 1430-1455 kg 3152.61 - 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 1745 kg 3847.07 lbs. |
| Încarcatura maxima | 290-315 kg 639.34 - 694.46 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 151 l 5.33 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 58 l 15.32 US gal | 12.76 UK gal |
| Lungime | 4413 mm 173.74 in. |
|---|---|
| Latime cu oglizile inchise | 1895 mm 74.61 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2092 mm 82.36 in. |
| Înălţime | 1230 mm 48.43 in. |
| Ampatament | 2570 mm 101.18 in. |
| Ecartament faţă | 1624 mm 63.94 in. |
| Ecartament spate | 1610 mm 63.39 in. |
| consola frontala | 988 mm 38.9 in. |
| consola spate | 855 mm 33.66 in. |
| Garda la sol | 135 mm 5.31 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.37 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.9 m 35.76 ft. |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiunea spate |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 8 trepte, cutie automată DCT |
| Suspensie faţă (front suspension) | iades dublu |
| Suspensie spate (rear suspension) | iades dublu |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 370x32 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate, 350x32 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | Cauciucuri frontale: 245/35 ZR20 Cauciucuri spate: 295/30 ZR20 |
| Dimensiunea jantelor | Jante frontale: 8.5J x 20 ET57 Jante spate: 10.5J x 20 ET64 |