
| What is the body type, Honda Civic IV Hatchback? | Hatchback, 3 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| How much power, Honda Civic Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 75 Hp, 102 Nm 75.23 lb.-ft. |
| What is the engine size, Honda Civic Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 1.3 l 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| How many cylinders, 1989 Honda 1.3 (75 Hp) Cat? | 4 |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Hatchback Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1989 Honda Civic Hatchback? | 3991 mm 157.13 in. |
| How wide is the vehicle, 1989 Honda Civic Hatchback? | 1686 mm 66.38 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1989 Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 5, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modification (Engine) | 1.3 (75 Hp) Cat |
| Start of production | 1989 year |
| End of production | 1991 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 3 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 75 Hp @ 6300 rpm. |
| Power per litre | 55.8 Hp/l |
| Torque | 102 Nm @ 3100 rpm. 75.23 lb.-ft. @ 3100 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | D13B2 |
| Engine displacement | 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Piston Stroke | 76 mm 2.99 in. |
| Compression ratio | 9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Carburettor |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | SOHC |
| Space, Volume and weights | |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 410 kg 903.9 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 3991 mm 157.13 in. |
| Width | 1686 mm 66.38 in. |
| Height | 1330 mm 52.36 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1450 mm 57.09 in. |
| Rear (Back) track | 1450 mm 57.09 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.33 |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | 155/80 R13; 165/70 R13; 175/70 R13 |
| Wheel rims size | 4.5J x 13; 5J x 13 |