
| De ce tip este caroseria, Honda Civic IV Hatchback? | Hatchback, 3 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Care este puterea motorului, Honda Civic Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 75 CP, 102 Nm 75.23 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Honda Civic Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 1.3 l 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 1989 Honda 1.3 (75 Hp) Cat? | 4 |
| Care este sistemul de transmisie, Honda Civic IV Hatchback Hatchback 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | Tracţiunea faţă. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 1989 Honda Civic Hatchback? | 3991 mm 157.13 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 1989 Honda Civic Hatchback? | 1686 mm 66.38 in. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 1989 Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 5, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Honda |
| Model | Civic |
| Generație | Civic IV Hatchback |
| Modificare (Tip motor) | 1.3 (75 CP) Cat |
| Anul inceperii productiei | 1989 an |
| Anul opririi productiei | 1991 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Hatchback |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 3 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Motorul | |
| Putere | 75 CP @ 6300 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 55.8 CP/l |
| Cuplu | 102 Nm @ 3100 rot/min 75.23 lb.-ft. @ 3100 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | D13B2 |
| Volumul motorului | 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Diametrul cilindrilor | 75 mm 2.95 in. |
| Cursa cilindrilor | 76 mm 2.99 in. |
| Raport de compresie | 9:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Carburator |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | SOHC |
| Volum și greutăți | |
| Volumul rezervorului | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 410 kg 903.9 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 3991 mm 157.13 in. |
| Lăţime | 1686 mm 66.38 in. |
| Înălţime | 1330 mm 52.36 in. |
| Ampatament | 2500 mm 98.43 in. |
| Ecartament faţă | 1450 mm 57.09 in. |
| Ecartament spate | 1450 mm 57.09 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.33 |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 5 trepte, cutie manuală |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Dimensiunea pneurilor | 155/80 R13; 165/70 R13; 175/70 R13 |
| Dimensiunea jantelor | 4.5J x 13; 5J x 13 |