
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV Hatchback? | Halvkombi , 3 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Halvkombi 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 75 hk, 102 Nm 75.23 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Honda Civic Halvkombi 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 1.3 l 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1989 Honda 1.3 (75 Hp) Cat? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Hatchback Halvkombi 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1989 Honda Civic Halvkombi ? | 3991 mm 157.13 in. |
| Hur bred är bilen, 1989 Honda Civic Halvkombi ? | 1686 mm 66.38 in. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1989 Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 5, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modifikation (motor) | 1.3 (75 hk) Cat |
| fabrikstillverkning, början | 1989 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 3 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 75 hk @ 6300 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 55.8 hk/l |
| Vridmoment | 102 Nm @ 3100 varv/min 75.23 lb.-ft. @ 3100 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | D13B2 |
| Cylindervolym | 1343 cm3 81.95 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 76 mm 2.99 in. |
| Mån av förtätning | 9:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Förgasare |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Volym och vikter | |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 410 kg 903.9 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 3991 mm 157.13 in. |
| Bredd | 1686 mm 66.38 in. |
| Höjd | 1330 mm 52.36 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1450 mm 57.09 in. |
| Spårvidd bak | 1450 mm 57.09 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.33 |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 155/80 R13; 165/70 R13; 175/70 R13 |
| Storlek av | 4.5J x 13; 5J x 13 |