
| What is the body type, Honda Civic IV Hatchback? | Hatchback, 3 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Hatchback 1987 1.6 i 16V (110 Hp)? | 110 Hp |
| How many cylinders, 1987 Honda 1.6 i 16V (110 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Hatchback Hatchback 1987 1.6 i 16V (110 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1987 Honda Civic Hatchback? | 3991 mm 157.13 in. |
| How wide is the vehicle, 1987 Honda Civic Hatchback? | 1686 mm 66.38 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1987 Honda Civic IV Hatchback 1.6 i 16V (110 Hp)? | 5, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modification (Engine) | 1.6 i 16V (110 Hp) |
| Start of production | 1987 year |
| End of production | 1991 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 3 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 110 Hp |
| Engine Model/Code | D16Z2 |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 410 kg 903.9 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 3991 mm 157.13 in. |
| Width | 1686 mm 66.38 in. |
| Height | 1330 mm 52.36 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1450 mm 57.09 in. |
| Rear (Back) track | 1450 mm 57.09 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.33 |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 185/60 R14 |
| Wheel rims size | 5J x 14; 5.5J x 14 |