
| Korimalli, Honda Civic IV Hatchback? | Viistoperä (Hatchback) , 3 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Teho, Honda Civic Viistoperä (Hatchback) 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 75 hv, 102 Nm 75.23 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Honda Civic Viistoperä (Hatchback) 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | 1.3 l 1343 sm3 81.95 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1989 Honda 1.3 (75 Hp) Cat? | 4 |
| Vetotapa, Honda Civic IV Hatchback Viistoperä (Hatchback) 1989 1.3 (75 Hp) Cat? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 1989 Honda Civic Viistoperä (Hatchback) ? | 3991 mm 157.13 in. |
| Leveys, 1989 Honda Civic Viistoperä (Hatchback) ? | 1686 mm 66.38 in. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1989 Honda Civic IV Hatchback 1.3 (75 Hp) Cat? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Honda |
| Malli | Civic |
| Sukupolvi | Civic IV Hatchback |
| Versio (moottori) | 1.3 (75 hv) Cat |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1989 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1991 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 3 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Moottori | |
| Teho | 75 hv @ 6300 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 55.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 102 Nm @ 3100 kierrosta/min 75.23 lb.-ft. @ 3100 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | D13B2 |
| Moottorin tilavuus | 1343 sm3 81.95 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Sylinterien halkaisija | 75 mm 2.95 in. |
| Männän liike | 76 mm 2.99 in. |
| Puristussuhde | 9:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Kaasutin |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | SOHC |
| Tilavuus ja painot | |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 410 kg 903.9 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 3991 mm 157.13 in. |
| Leveys | 1686 mm 66.38 in. |
| Korkeus | 1330 mm 52.36 in. |
| Pyörän perusta | 2500 mm 98.43 in. |
| Etupyörän jälki | 1450 mm 57.09 in. |
| Takapyörän jälki | 1450 mm 57.09 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.33 |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | 155/80 R13; 165/70 R13; 175/70 R13 |
| Vanteen koko | 4.5J x 13; 5J x 13 |