
| What is the body type, Honda Civic IV Hatchback? | Hatchback, 3 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Hatchback 1987 1.3 (75 Hp)? | 75 Hp |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Hatchback Hatchback 1987 1.3 (75 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1987 Honda Civic Hatchback? | 3991 mm 157.13 in. |
| How wide is the vehicle, 1987 Honda Civic Hatchback? | 1686 mm 66.38 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modification (Engine) | 1.3 (75 Hp) |
| Start of production | 1987 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 3 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 75 Hp |
| Engine Model/Code | D13B1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Space, Volume and weights | |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 410 kg 903.9 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 3991 mm 157.13 in. |
| Width | 1686 mm 66.38 in. |
| Height | 1330 mm 52.36 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1450 mm 57.09 in. |
| Rear (Back) track | 1450 mm 57.09 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.33 |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Tires size | 155/80 R13; 165/70 R13; 175/70 R13 |
| Wheel rims size | 4.5J x 13; 5J x 13 |