
| What is the body type, Ferrari Luce? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 530 km 329.33 mi |
| How fast is the car, 2026 Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 310 km/h | 192.63 mph 0-100 km/h: 2.5 sec 0-60 mph: 2.4 sec |
| How much power, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 1050 Hp, 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). Four electric motors drive each wheel individually. |
| How long is this vehicle, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 5026 mm 197.87 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 1999 mm 78.7 in. |
| What is the curb weight, 2026 Ferrari Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Brand | Ferrari |
|---|---|
| Model | Luce |
| Generation | Luce |
| Modification (Engine) | 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 2.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 2.4 sec |
| Acceleration 0 - 200 km/h | 6.8 sec |
| Maximum speed | 310 km/h 192.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 2.2 kg/Hp, 464.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.3 kg/Nm, 438.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 122 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range | 530 km 329.33 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 143 Hp |
| Electric motor Torque | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Maximum revolutions of the electric motor | 30000 rpm. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 143 Hp |
| Electric motor Torque | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Maximum revolutions of the electric motor | 30000 rpm. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 3 | |
| Electric motor power | 422 Hp |
| Electric motor Torque | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Maximum revolutions of the electric motor | 25500 rpm. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 4 | |
| Electric motor power | 422 Hp |
| Electric motor Torque | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Maximum revolutions of the electric motor | 25500 rpm. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 1050 Hp |
| System torque | 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2260 kg 4982.45 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Length | 5026 mm 197.87 in. |
|---|---|
| Width | 1999 mm 78.7 in. |
| Height | 1544 mm 60.79 in. |
| Wheelbase | 2961 mm 116.57 in. |
| Front track | 1696 mm 66.77 in. |
| Rear (Back) track | 1690 mm 66.54 in. |
| Drivetrain Architecture | Four electric motors drive each wheel individually. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone, Coil spring |
| Front brakes | Ventilated discs, 390x34 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 372x34 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Tires size | Front wheel tires: 265/35 R23 Rear wheel tires: 315/30 R24 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 9.5J x 23 Rear wheel rims: 11J x 24 |