
| Av vilken typ är karosseriet, Ferrari Luce? | Liftback, 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 530 km 329.33 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 310 km/t | 192.63 mph 0-100 km/t: 2.5 s 0-60 mph: 2.4 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 1050 hk, 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). Fyra elmotorer driver varje hjul individuellt. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 5026 mm 197.87 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 1999 mm 78.7 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Ferrari Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Märke | Ferrari |
|---|---|
| Modell | Luce |
| Generation | Luce |
| Modifikation (motor) | 122 kWh (1050 hk) Electric AWD |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Liftback |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 2.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 2.4 s |
| Acceleration 0 - 200 km/t | 6.8 s |
| Toppfart | 310 km/t 192.63 mph |
| Vikt/effektförhållande | 2.2 kg/hk, 464.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.3 kg/Nm, 438.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 122 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd | 530 km 329.33 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 143 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Maximalt varv för elmotorn | 30000 varv/min |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 143 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Maximalt varv för elmotorn | 30000 varv/min |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 3 | |
| Elektrisk motoreffekt | 422 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Maximalt varv för elmotorn | 25500 varv/min |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 4 | |
| Elektrisk motoreffekt | 422 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Maximalt varv för elmotorn | 25500 varv/min |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 1050 hk |
| System Vridmoment | 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| Egen massa | 2260 kg 4982.45 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Längd | 5026 mm 197.87 in. |
|---|---|
| Bredd | 1999 mm 78.7 in. |
| Höjd | 1544 mm 60.79 in. |
| Hjulbas | 2961 mm 116.57 in. |
| Spårvidd fram | 1696 mm 66.77 in. |
| Spårvidd bak | 1690 mm 66.54 in. |
| Drivverkets arkitektur | Fyra elmotorer driver varje hjul individuellt. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Dubbel transversell länkarm , Spiralfjäder |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 390x34 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 372x34 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Storlek däck | Framdäck: 265/35 R23 Bakdäck: 315/30 R24 |
| Storlek av | Framfälgar: 9.5J x 23 Bakfälgar: 11J x 24 |