
| Korimalli, Ferrari Luce? | Liftback, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 530 km 329.33 mi |
| Huippunopeus, 2026 Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 310 km/h | 192.63 mph 0-100 km/h: 2.5 s 0-60 mph: 2.4 s |
| Teho, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 1050 hv, 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| Vetotapa, Ferrari Luce Liftback 2026 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Neljä sähkömottoria liikuttavat jokaista pyörää erikseen. |
| Pituus, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 5026 mm 197.87 in. |
| Leveys, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 1999 mm 78.7 in. |
| Nettopaino, 2026 Ferrari Luce 122 kWh (1050 Hp) Electric AWD? | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Ferrari Luce Liftback? | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Merkki | Ferrari |
|---|---|
| Malli | Luce |
| Sukupolvi | Luce |
| Versio (moottori) | 122 kWh (1050 hv) Electric AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Liftback |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 2.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 2.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 2.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 200 km/h | 6.8 s |
| Huippunopeus | 310 km/h 192.63 mph |
| Paino/teho suhde | 2.2 kg/hv, 464.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 2.3 kg/Nm, 438.1 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 122 kWh |
|---|---|
| Akun jännite | 800 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Sähköinen toimintamatka | 530 km 329.33 mi |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 143 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 30000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin teho | 143 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 140 Nm 103.26 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 30000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 3 | |
| Sähkömoottorin teho | 422 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 25500 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 4 | |
| Sähkömoottorin teho | 422 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 355 Nm 261.83 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 25500 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 1050 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 990 Nm 730.19 lb.-ft. |
| Paino | 2260 kg 4982.45 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Pituus | 5026 mm 197.87 in. |
|---|---|
| Leveys | 1999 mm 78.7 in. |
| Korkeus | 1544 mm 60.79 in. |
| Pyörän perusta | 2961 mm 116.57 in. |
| Etupyörän jälki | 1696 mm 66.77 in. |
| Takapyörän jälki | 1690 mm 66.54 in. |
| Liikkumisen rakenne | Neljä sähkömottoria liikuttavat jokaista pyörää erikseen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Kierrejousi |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 390x34 mm |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt , 372x34 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) 4 kääntyvää pyörää (kääntyvät takapyörät) |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 265/35 R23 Takarenkaat: 315/30 R24 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 9.5J x 23 Takavanteet: 11J x 24 |