
| What is the body type, Dorcen G70S? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 8.7 l/100 km 27 US mpg 32.5 UK mpg 11.5 km/l |
| How ECO is the car, Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | China V |
| How much power, Dorcen G70S SUV, Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | 190 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Dorcen G70S SUV, Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| How many cylinders, 2018 Dorcen 2.0T (190 Hp) Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Dorcen G70S SUV, Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2018 Dorcen G70S SUV, Crossover? | 4736 mm 186.46 in. |
| How wide is the vehicle, 2018 Dorcen G70S SUV, Crossover? | 1942 mm 76.46 in. |
| What is the curb weight, 2018 Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 1731 kg 3816.2 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2018 Dorcen G70S SUV, Crossover? | 395 - 1650 l 13.95 - 58.27 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2018 Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 8, automatic transmission |
| Brand | Dorcen |
|---|---|
| Model | G70S |
| Generation | G70S |
| Modification (Engine) | 2.0T (190 Hp) Automatic |
| Start of production | September, 2018 year |
| End of production | 2021 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 8.7 l/100 km
27 US mpg 32.5 UK mpg 11.5 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard | China V |
| Weight-to-power ratio | 9.1 kg/Hp, 109.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.9 kg/Nm, 144.4 Nm/tonne |
| Power | 190 Hp @ 5500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 95.1 Hp/l |
| Torque | 250 Nm @ 2400-4400 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 2400-4400 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 4G63S4T |
| Engine displacement | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 85 mm 3.35 in. |
| Piston Stroke | 88 mm 3.46 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Kerb Weight | 1731 kg 3816.2 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 395 l 13.95 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1650 l 58.27 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Length | 4736 mm 186.46 in. |
|---|---|
| Width | 1942 mm 76.46 in. |
| Height | 1672 mm 65.83 in. |
| Wheelbase | 2850 mm 112.2 in. |
| Front track | 1641 mm 64.61 in. |
| Rear (Back) track | 1642 mm 64.65 in. |
| Ride height (ground clearance) | 196 mm 7.72 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 7.5J x 19 |