
| Av vilken typ är karosseriet, Dorcen G70S? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 8.7 l/100 km 27 US mpg 32.5 UK mpg 11.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | China V |
| Vad har motorn för toppeffekt, Dorcen G70S SUV , Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | 190 hk, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Dorcen G70S SUV , Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2018 Dorcen 2.0T (190 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Dorcen G70S SUV , Crossover 2018 2.0T (190 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2018 Dorcen G70S SUV , Crossover ? | 4736 mm 186.46 in. |
| Hur bred är bilen, 2018 Dorcen G70S SUV , Crossover ? | 1942 mm 76.46 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2018 Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 1731 kg 3816.2 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2018 Dorcen G70S SUV , Crossover ? | 395 - 1650 l 13.95 - 58.27 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2018 Dorcen G70S 2.0T (190 Hp) Automatic? | 8, Automat |
| Märke | Dorcen |
|---|---|
| Modell | G70S |
| Generation | G70S |
| Modifikation (motor) | 2.0T (190 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | September, 2018 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2021 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 8.7 l/100 km
27 US mpg 32.5 UK mpg 11.5 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Miljöklass | China V |
| Vikt/effektförhållande | 9.1 kg/hk, 109.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.9 kg/Nm, 144.4 Nm/ton |
| Effekt | 190 hk @ 5500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 95.1 hk/l |
| Vridmoment | 250 Nm @ 2400-4400 varv/min 184.39 lb.-ft. @ 2400-4400 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 4G63S4T |
| Cylindervolym | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 85 mm 3.35 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88 mm 3.46 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Egen massa | 1731 kg 3816.2 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 395 l 13.95 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1650 l 58.27 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Längd | 4736 mm 186.46 in. |
|---|---|
| Bredd | 1942 mm 76.46 in. |
| Höjd | 1672 mm 65.83 in. |
| Hjulbas | 2850 mm 112.2 in. |
| Spårvidd fram | 1641 mm 64.61 in. |
| Spårvidd bak | 1642 mm 64.65 in. |
| Frigångshöjd | 196 mm 7.72 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R19 |
| Storlek av | 7.5J x 19 |