
| Av vilken typ är karosseriet, Avatr 06T? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 0.53-5.63 l/100 km 443.8 - 41.8 US mpg 533 - 50.2 UK mpg 188.7 - 17.8 km/l |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 245-330 km 152.24 - 205.05 mi |
| Vad är elförbrukningen, Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 19 kWh/100 km 30.58 kWh/100 mi 110 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 240 km/t | 149.13 mph 0-100 km/t: 4.47 s 0-60 mph: 4.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Avatr 06 Kombi 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 503 hk, 690 Nm 508.92 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Avatr 06 Kombi 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Avatr 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Avatr 06T Kombi 2026 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | Bakhjulsdrift. PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Två elektriska motorer driver bakhjulen. Förbränningsmotorn driver endast en generator, utan mekanisk anslutning till driften. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 4940 mm 194.49 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 1960 mm 77.17 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 2255 kg 4971.42 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 2705 kg 5963.5 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Avatr 06 Kombi ? | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Avatr 06T 1.5T 46.65 kWh (503 Hp) REEV? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Avatr |
| Modell | 06 |
| Generation | 06T |
| Modifikation (motor) | 1.5T 46.65 kWh (503 hk) REEV |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (WLTC) | 0.53-5.63 l/100 km
443.8 - 41.8 US mpg 533 - 50.2 UK mpg 188.7 - 17.8 km/l |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.47 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.47 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.2 s |
| Toppfart | 240 km/t 149.13 mph |
| Vikt/effektförhållande | 4.5 kg/hk, 223.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.3 kg/Nm, 306 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 46.65 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 245-330 km 152.24 - 205.05 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 19 kWh/100 km
30.58 kWh/100 mi 110 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 252 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 345 Nm 254.46 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | ATDM06 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 252 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 345 Nm 254.46 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | ATDM06 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 503 hk |
| System Vridmoment | 690 Nm 508.92 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 156 hk @ 5000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.2 hk/l |
| Vridmoment | 225 Nm @ 3200-4200 varv/min 165.95 lb.-ft. @ 3200-4200 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | JL469ZQ1 |
| Cylindervolym | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2255 kg 4971.42 lbs. |
| Tillåten massa | 2705 kg 5963.5 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 450 kg 992.08 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 517 l 18.26 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4940 mm 194.49 in. |
| Bredd | 1960 mm 77.17 in. |
| Höjd | 1475 mm 58.07 in. |
| Hjulbas | 2940 mm 115.75 in. |
| Spårvidd fram | 1668 mm 65.67 in. |
| Spårvidd bak | 1686 mm 66.38 in. |
| Approach vinkel | 14° |
| Avgångsvinkel | 16° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Två elektriska motorer driver bakhjulen. Förbränningsmotorn driver endast en generator, utan mekanisk anslutning till driften. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/45 R20 |
| Storlek av | 20 |