
| What is the body type, Voyah Passion L? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 410 km 254.76 mi |
| What is electricity consumption, Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 19.6 kWh/100 km 31.54 kWh/100 mi 107 MPGe 5.1 km/kWh 3.2 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 4.8 sec 0-60 mph: 4.6 sec |
| How much power, Voyah Passion Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 660 Hp, 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| What is the engine size, Voyah Passion Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1476 cm3 90.07 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Voyah 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Voyah Passion L Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
| How long is this vehicle, 2025 Voyah Passion Sedan? | 5125 mm 201.77 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Voyah Passion Sedan? | 1985 mm 78.15 in. |
| What is the curb weight, 2025 Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Voyah Passion Sedan? | 414 l 14.62 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, automatic transmission |
| Brand | Voyah |
|---|---|
| Model | Passion |
| Generation | Passion L |
| Modification (Engine) | 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - combined (CLTC) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.8 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 4.6 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 3.6 kg/Hp, 278.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.6 kg/Nm, 386.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 63 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 410 km 254.76 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 19.6 kWh/100 km
31.54 kWh/100 mi 107 MPGe 5.1 km/kWh 3.2 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 313 Hp |
| Electric motor Torque | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| System power | 660 Hp |
| System torque | 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Power | 143 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 96.9 Hp/l |
| Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DFMC15TE3 |
| Engine displacement | 1476 cm3 90.07 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 2370 kg 5224.96 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 414 l 14.62 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Length | 5125 mm 201.77 in. |
|---|---|
| Width | 1985 mm 78.15 in. |
| Height | 1505-1522 mm 59.25 - 59.92 in. |
| Wheelbase | 3010 mm 118.5 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 19; 20 |