
| Av vilken typ är karosseriet, Voyah Passion L? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 410 km 254.76 mi |
| Vad är elförbrukningen, Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 19.6 kWh/100 km 31.54 kWh/100 mi 107 MPGe 5.1 km/kWh 3.2 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 4.8 s 0-60 mph: 4.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Voyah Passion Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 660 hk, 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Voyah Passion Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1476 cm3 90.07 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Voyah 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Voyah Passion L Sedan 2025 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Voyah Passion Sedan ? | 5125 mm 201.77 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Voyah Passion Sedan ? | 1985 mm 78.15 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Voyah Passion Sedan ? | 414 l 14.62 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Voyah Passion L 1.5T (660 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, Automat |
| Märke | Voyah |
|---|---|
| Modell | Passion |
| Generation | Passion L |
| Modifikation (motor) | 1.5T (660 hk) Plug-in Hybrid 4WD |
| fabrikstillverkning, början | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (CLTC) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.8 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.8 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.6 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Vikt/effektförhållande | 3.6 kg/hk, 278.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.6 kg/Nm, 386.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 63 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 410 km 254.76 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 19.6 kWh/100 km
31.54 kWh/100 mi 107 MPGe 5.1 km/kWh 3.2 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 313 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Systemkraft | 660 hk |
| System Vridmoment | 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Effekt | 143 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 96.9 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | DFMC15TE3 |
| Cylindervolym | 1476 cm3 90.07 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2370 kg 5224.96 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 414 l 14.62 cu. ft. |
| Tankvolym | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Längd | 5125 mm 201.77 in. |
|---|---|
| Bredd | 1985 mm 78.15 in. |
| Höjd | 1505-1522 mm 59.25 - 59.92 in. |
| Hjulbas | 3010 mm 118.5 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 19; 20 |