
| What is the body type, Toyota Vios IV? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 3.6 l/100 km 65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| How much power, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 111 Hp, 121 Nm 89.25 lb.-ft. |
| What is the engine size, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1.5 l 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Toyota GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Toyota Vios IV Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | Front wheel drive. FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Toyota Vios Sedan? | 4440 mm 174.8 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Toyota Vios Sedan? | 1740 mm 68.5 in. |
| What is the curb weight, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1165 kg 2568.39 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Toyota Vios Sedan? | 460 l 16.24 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | automatic transmission E-CVT |
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Model | Vios |
| Generation | Vios IV |
| Modification (Engine) | GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 10.5 kg/Hp, 95.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 9.6 kg/Nm, 103.9 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 0.7 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor, under the rear seats |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 80 Hp |
| Electric motor Torque | 141 Nm 104 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 111 Hp |
| Power | 91 Hp @ 5500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 60.8 Hp/l |
| Torque | 121 Nm @ 4000-4800 rpm. 89.25 lb.-ft. @ 4000-4800 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 2NR-VEX |
| Engine displacement | 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 72.5 mm 2.85 in. |
| Piston Stroke | 90.6 mm 3.57 in. |
| Compression ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC, Dual VVT-i |
| Engine oil capacity | 3.3 l 3.49 US qt | 2.9 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1165 kg 2568.39 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 36 l 9.51 US gal | 7.92 UK gal |
| Length | 4440 mm 174.8 in. |
|---|---|
| Width | 1740 mm 68.5 in. |
| Height | 1480 mm 58.27 in. |
| Wheelbase | 2620 mm 103.15 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.4 m 34.12 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission E-CVT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/50 R17 |
| Wheel rims size | 17 |