
| Av vilken typ är karosseriet, Toyota Vios IV? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 3.6 l/100 km 65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| Vad har motorn för toppeffekt, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 111 hk, 121 Nm 89.25 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1.5 l 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Toyota GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Toyota Vios IV Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | Framhjulsdrift . FHEV (Full Hybrid). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 4440 mm 174.8 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 1740 mm 68.5 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1165 kg 2568.39 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | Automat E-CVT |
| Märke | Toyota |
|---|---|
| Modell | Vios |
| Generation | Vios IV |
| Modifikation (motor) | GR Sport 1.5 (111 hk) Full Hybrid E-CVT |
| fabrikstillverkning, början | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | FHEV (Full Hybrid) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 10.5 kg/hk, 95.3 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 9.6 kg/Nm, 103.9 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 0.7 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet, under baksätena |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 80 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 141 Nm 104 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 111 hk |
| Effekt | 91 hk @ 5500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 60.8 hk/l |
| Vridmoment | 121 Nm @ 4000-4800 varv/min 89.25 lb.-ft. @ 4000-4800 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 2NR-VEX |
| Cylindervolym | 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72.5 mm 2.85 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90.6 mm 3.57 in. |
| Mån av förtätning | 11.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC, Dual VVT-i |
| Motoroljekapacitet | 3.3 l 3.49 US qt | 2.9 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1165 kg 2568.39 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Tankvolym | 36 l 9.51 US gal | 7.92 UK gal |
| Längd | 4440 mm 174.8 in. |
|---|---|
| Bredd | 1740 mm 68.5 in. |
| Höjd | 1480 mm 58.27 in. |
| Hjulbas | 2620 mm 103.15 in. |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat E-CVT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/50 R17 |
| Storlek av | 17 |