
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Toyota Vios IV? | Σεντάν , 4 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 3.6 l/100 km 65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Toyota Vios Σεντάν 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 111 Hp, 121 Nm 89.25 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Toyota Vios Σεντάν 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1.5 l 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2025 Toyota GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Toyota Vios IV Σεντάν 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | Κίνηση στους μπροστινούς τροχούς. FHEV (πλήρες υβριδικό ηλεκτρικό όχημα). O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους εμπρός τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης σε πλήρη ηλεκτρική ή μικτή λειτουργία. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2025 Toyota Vios Σεντάν ? | 4440 mm 174.8 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2025 Toyota Vios Σεντάν ? | 1740 mm 68.5 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1165 κιλά 2568.39 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2025 Toyota Vios Σεντάν ? | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων E-CVT |
| μάρκα | Toyota |
|---|---|
| μοντέλο | Vios |
| παραγωγή | Vios IV |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT |
| έναρξη της παραγωγής | 2025 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | FHEV (πλήρες υβριδικό ηλεκτρικό όχημα) |
| Τύπος κουπέ | Σεντάν |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 4 |
| Κατανάλωση καυσίμου - Μικτός κύκλος (NEDC) | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
|---|---|
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 10.5 κιλά/Hp, 95.3 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 9.6 κιλά/Nm, 103.9 Nm/τόνος |
| Ακαθάριστη χωρητικότητα μπαταρίας | 0.7 kWh |
|---|---|
| Τεχνολογία μπαταρίας | Ιόντων λιθίου (Li-Ion) |
| Θέση μπαταρίας | Κάτω από το πάτωμα, κάτω από τα πίσω καθίσματα |
| Ηλεκτρικός κινητήρας 1 | |
| Ηλεκτρική ισχύς του κινητήρα | 80 Hp |
| Ηλεκτρικό μοτέρ ροπής | 141 Nm 104 lb.-ft. |
| Θέση ηλεκτρικού κινητήρα | Εμπρός, εγκάρσια |
| Τύπος ηλεκτροκινητήρα | Σύγχρονος |
| Συνολική ισχύς συστήματος | 111 Hp |
| δύναμη | 91 Hp @ 5500 σ.α.λ. |
|---|---|
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 60.8 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 121 Nm @ 4000-4800 σ.α.λ. 89.25 lb.-ft. @ 4000-4800 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, εγκάρσια |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | 2NR-VEX |
| Κυβισμός κινητήρα | 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 72.5 mm 2.85 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 90.6 mm 3.57 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 11.5:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Ψεκασμός πολλαπλών σημείων |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Φυσικά αναρριχημένος κινητήρας |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC, Dual VVT-i |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 3.3 l 3.49 US qt | 2.9 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα |
| βάρος | 1165 κιλά 2568.39 lbs. |
|---|---|
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 36 l 9.51 US gal | 7.92 UK gal |
| μήκος | 4440 mm 174.8 in. |
|---|---|
| πλάτος | 1740 mm 68.5 in. |
| ύψος | 1480 mm 58.27 in. |
| μεταξόνιο | 2620 mm 103.15 in. |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 10.4 m 34.12 ft. |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους εμπρός τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης σε πλήρη ηλεκτρική ή μικτή λειτουργία. |
|---|---|
| Κίνηση | Κίνηση στους μπροστινούς τροχούς |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων E-CVT |
| Εμπρός ανάρτηση | Ανεξάρτητη τύπου McPherson |
| Πίσω ανάρτηση | συστροφή |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Πίσω φρένα | δίσκος |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | 205/50 R17 |
| μέγεθος των ζάντων | 17 |