
| Korimalli, Toyota Vios IV? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 3.6 l/100 km 65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| Teho, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 111 hv, 121 Nm 89.25 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Toyota Vios Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1.5 l 1496 sm3 91.29 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2025 Toyota GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Toyota Vios IV Sedan 2025 GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | Etuveto . FHEV (Täysihybridi). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 4440 mm 174.8 in. |
| Leveys, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 1740 mm 68.5 in. |
| Nettopaino, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | 1165 kg 2568.39 lbs. |
| Tavaratila, 2025 Toyota Vios Sedan ? | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2025 Toyota Vios IV GR Sport 1.5 (111 Hp) Full Hybrid E-CVT? | automaattinen vaihdelaatikko E-CVT |
| Merkki | Toyota |
|---|---|
| Malli | Vios |
| Sukupolvi | Vios IV |
| Versio (moottori) | GR Sport 1.5 (111 hv) Full Hybrid E-CVT |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2025 v |
| Tehoyksikön rakenne | FHEV (Täysihybridi) |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Paino/teho suhde | 10.5 kg/hv, 95.3 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 9.6 kg/Nm, 103.9 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 0.7 kWh |
|---|---|
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Akun sijainti | Lattian alla, takaistuinten alla |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 80 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 141 Nm 104 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Edessä, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 111 hv |
| Teho | 91 hv @ 5500 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 60.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 121 Nm @ 4000-4800 kierrosta/min 89.25 lb.-ft. @ 4000-4800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | 2NR-VEX |
| Moottorin tilavuus | 1496 sm3 91.29 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 72.5 mm 2.85 in. |
| Männän liike | 90.6 mm 3.57 in. |
| Puristussuhde | 11.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC, Dual VVT-i |
| Moottorin öljytilavuus | 3.3 l 3.49 US qt | 2.9 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1165 kg 2568.39 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 36 l 9.51 US gal | 7.92 UK gal |
| Pituus | 4440 mm 174.8 in. |
|---|---|
| Leveys | 1740 mm 68.5 in. |
| Korkeus | 1480 mm 58.27 in. |
| Pyörän perusta | 2620 mm 103.15 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.4 m 34.12 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | automaattinen vaihdelaatikko E-CVT |
| Etujousitus | Itsenäinen tyyppiä McPherson |
| Takajousitus | Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/50 R17 |
| Vanteen koko | 17 |