
| What is the body type, Rolls-Royce Corniche II? | Cabriolet, 2 Doors, 4 Seats |
|---|---|
| How much power, Rolls-Royce Corniche Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 223 Hp |
| What is the engine size, Rolls-Royce Corniche Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 6.8 l 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| How many cylinders, 1985 Rolls-Royce 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 8, V-engine |
| What is the drivetrain, Rolls-Royce Corniche II Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet? | 5169 mm 203.5 in. |
| How wide is the vehicle, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet? | 1836 mm 72.28 in. |
| What is the curb weight, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet? | 396 l 13.98 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 3, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Rolls-Royce |
| Model | Corniche |
| Generation | Corniche II |
| Modification (Engine) | 6.75 V8 (223 Hp) Automatic |
| Start of production | 1985 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Cabriolet |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 10.6 kg/Hp, 94.5 Hp/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 223 Hp |
| Power per litre | 33 Hp/l |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | L410I |
| Engine displacement | 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | V-engine |
| Cylinder Bore | 104.1 mm 4.1 in. |
| Piston Stroke | 99.1 mm 3.9 in. |
| Compression ratio | 9:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | OHV |
| Engine oil capacity | 9.4 l 9.93 US qt | 8.27 UK qt |
| Coolant | 16 l 16.91 US qt | 14.08 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 108 l 28.53 US gal | 23.76 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 5169 mm 203.5 in. |
| Width | 1836 mm 72.28 in. |
| Height | 1485 mm 58.46 in. |
| Wheelbase | 3061 mm 120.51 in. |
| Front track | 1524 mm 60 in. |
| Rear (Back) track | 1537 mm 60.51 in. |
| Ride height (ground clearance) | 165 mm 6.5 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent coil spring, Wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent coil spring, Transverse stabilizer, Trailing arm |
| Front brakes | Ventilated discs, 279 mm |
| Rear brakes | Disc, 279 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 235/70 R15 |
| Wheel rims size | 6J x 15 |