
| Korimalli, Rolls-Royce Corniche II? | Avoauto , 2 Ovien, 4 Paikkojen |
|---|---|
| Teho, Rolls-Royce Corniche Avoauto 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 223 hv |
| Sylinteritilavuus, Rolls-Royce Corniche Avoauto 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 6.8 l 6750 sm3 411.91 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1985 Rolls-Royce 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 8, V-moottori |
| Vetotapa, Rolls-Royce Corniche II Avoauto 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1985 Rolls-Royce Corniche Avoauto ? | 5169 mm 203.5 in. |
| Leveys, 1985 Rolls-Royce Corniche Avoauto ? | 1836 mm 72.28 in. |
| Nettopaino, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Tavaratila, 1985 Rolls-Royce Corniche Avoauto ? | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 3, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Rolls-Royce |
| Malli | Corniche |
| Sukupolvi | Corniche II |
| Versio (moottori) | 6.75 V8 (223 hv) Automatic |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1985 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1989 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Avoauto |
| Paikkojen lukumäärä | 4 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Paino/teho suhde | 10.6 kg/hv, 94.5 hv/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 223 hv |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 33 hv/l |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | L410I |
| Moottorin tilavuus | 6750 sm3 411.91 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 8 |
| Moottorin kokoonpano | V-moottori |
| Sylinterien halkaisija | 104.1 mm 4.1 in. |
| Männän liike | 99.1 mm 3.9 in. |
| Puristussuhde | 9:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | OHV |
| Moottorin öljytilavuus | 9.4 l 9.93 US qt | 8.27 UK qt |
| jäähdytysneste | 16 l 16.91 US qt | 14.08 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 108 l 28.53 US gal | 23.76 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 5169 mm 203.5 in. |
| Leveys | 1836 mm 72.28 in. |
| Korkeus | 1485 mm 58.46 in. |
| Pyörän perusta | 3061 mm 120.51 in. |
| Etupyörän jälki | 1524 mm 60 in. |
| Takapyörän jälki | 1537 mm 60.51 in. |
| Maavara | 165 mm 6.5 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.9 m 39.04 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 3 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen vakaaja , Pitkittäinen kannatin |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 279 mm |
| Takajarrut | Levy , 279 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Hydraulinen ohjaus |
| Renkaan koko | 235/70 R15 |
| Vanteen koko | 6J x 15 |