
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Rolls-Royce Corniche II? | κάμπριο , 2 Πόρτες, 4 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Rolls-Royce Corniche κάμπριο 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 223 Hp |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Rolls-Royce Corniche κάμπριο 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 6.8 l 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 1985 Rolls-Royce 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 8, V-κινητήρας |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Rolls-Royce Corniche II κάμπριο 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | Πισωκίνητο. Κινητήρας εσωτερικής καύσης. O κινητήρας εσωτερικής καύσης οδηγεί τους πίσω τροχούς του οχήματος. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 1985 Rolls-Royce Corniche κάμπριο ? | 5169 mm 203.5 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 1985 Rolls-Royce Corniche κάμπριο ? | 1836 mm 72.28 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 2360 κιλά 5202.91 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 1985 Rolls-Royce Corniche κάμπριο ? | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 3, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων |
| Βασικές πληροφορίες | |
|---|---|
| μάρκα | Rolls-Royce |
| μοντέλο | Corniche |
| παραγωγή | Corniche II |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 6.75 V8 (223 Hp) Automatic |
| έναρξη της παραγωγής | 1985 έτος |
| Τέλος της παραγωγής | 1989 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | κάμπριο |
| Καθίσματα | 4 |
| Πόρτες | 2 |
| Εκτέλεση | |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 10.6 κιλά/Hp, 94.5 Hp/τόνος |
| Κινητήρας | |
| δύναμη | 223 Hp |
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 33 Hp/l |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, κατά μήκος |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | L410I |
| Κυβισμός κινητήρα | 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 8 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | V-κινητήρας |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 104.1 mm 4.1 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 99.1 mm 3.9 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 9:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 2 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Ψεκασμός πολλαπλών σημείων |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Φυσικά αναρριχημένος κινητήρας |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | OHV |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 9.4 l 9.93 US qt | 8.27 UK qt |
| ψυκτικό | 16 l 16.91 US qt | 14.08 UK qt |
| Όγκος και βάρη | |
| βάρος | 2360 κιλά 5202.91 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 108 l 28.53 US gal | 23.76 UK gal |
| Διαστάσεις | |
| μήκος | 5169 mm 203.5 in. |
| πλάτος | 1836 mm 72.28 in. |
| ύψος | 1485 mm 58.46 in. |
| μεταξόνιο | 3061 mm 120.51 in. |
| εμπρός ίχνος | 1524 mm 60 in. |
| Πίσω ίχνος | 1537 mm 60.51 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 165 mm 6.5 in. |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Οδήγηση, φρένα και ανάρτηση | |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης οδηγεί τους πίσω τροχούς του οχήματος. |
| Κίνηση | Πισωκίνητο |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 3 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων |
| Εμπρός ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση σπειροειδούς ελατηρίου, Εγκάρσιος φορέας , Εγκάρσιος σταθεροποιητής |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση σπειροειδούς ελατηρίου, Εγκάρσιος σταθεροποιητής , Διάμηκης φορέας |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 279 mm |
| Πίσω φρένα | δίσκος , 279 mm |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Υδραυλικό τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | 235/70 R15 |
| μέγεθος των ζάντων | 6J x 15 |