
| Av vilken typ är karosseriet, Rolls-Royce Corniche II? | Cabriolet , 2 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Rolls-Royce Corniche Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 223 hk |
| Hur stor är motorns volym, Rolls-Royce Corniche Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 6.8 l 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1985 Rolls-Royce 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Rolls-Royce Corniche II Cabriolet 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet ? | 5169 mm 203.5 in. |
| Hur bred är bilen, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet ? | 1836 mm 72.28 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 1985 Rolls-Royce Corniche Cabriolet ? | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 3, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Rolls-Royce |
| Modell | Corniche |
| Generation | Corniche II |
| Modifikation (motor) | 6.75 V8 (223 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 1985 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Cabriolet |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 2 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 10.6 kg/hk, 94.5 hk/ton |
| Motor | |
| Effekt | 223 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 33 hk/l |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | L410I |
| Cylindervolym | 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 104.1 mm 4.1 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 99.1 mm 3.9 in. |
| Mån av förtätning | 9:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | OHV |
| Motoroljekapacitet | 9.4 l 9.93 US qt | 8.27 UK qt |
| kylmedel | 16 l 16.91 US qt | 14.08 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Tankvolym | 108 l 28.53 US gal | 23.76 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 5169 mm 203.5 in. |
| Bredd | 1836 mm 72.28 in. |
| Höjd | 1485 mm 58.46 in. |
| Hjulbas | 3061 mm 120.51 in. |
| Spårvidd fram | 1524 mm 60 in. |
| Spårvidd bak | 1537 mm 60.51 in. |
| Frigångshöjd | 165 mm 6.5 in. |
| Vändcirkel | 11.9 m 39.04 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 3 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor, Längsgående länkarm |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 279 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 279 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 235/70 R15 |
| Storlek av | 6J x 15 |