
| De ce tip este caroseria, Rolls-Royce Corniche II? | Decapotabila, 2 Uşi, 4 scaune |
|---|---|
| Care este puterea motorului, Rolls-Royce Corniche Decapotabila 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 223 CP |
| Care este volumul motorului, Rolls-Royce Corniche Decapotabila 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 6.8 l 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 1985 Rolls-Royce 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 8, Motor V |
| Care este sistemul de transmisie, Rolls-Royce Corniche II Decapotabila 1985 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | Tracţiunea spate. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 1985 Rolls-Royce Corniche Decapotabila? | 5169 mm 203.5 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 1985 Rolls-Royce Corniche Decapotabila? | 1836 mm 72.28 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 1985 Rolls-Royce Corniche Decapotabila? | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 1985 Rolls-Royce Corniche II 6.75 V8 (223 Hp) Automatic? | 3, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Rolls-Royce |
| Model | Corniche |
| Generație | Corniche II |
| Modificare (Tip motor) | 6.75 V8 (223 CP) Automatic |
| Anul inceperii productiei | 1985 an |
| Anul opririi productiei | 1989 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Decapotabila |
| Număr de scaune | 4 |
| Număr de uşi | 2 |
| Performanță | |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Raport greutate/putere | 10.6 kg/CP, 94.5 CP/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 223 CP |
| Putere pe litru volum de lucru | 33 CP/l |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | L410I |
| Volumul motorului | 6750 cm3 411.91 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 8 |
| Configurația motorului | Motor V |
| Diametrul cilindrilor | 104.1 mm 4.1 in. |
| Cursa cilindrilor | 99.1 mm 3.9 in. |
| Raport de compresie | 9:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 2 |
| Sistem de injecție de combustibil | Iinjecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | OHV |
| Capacitate baie ulei | 9.4 l 9.93 US qt | 8.27 UK qt |
| Cantitate lichid de răcire | 16 l 16.91 US qt | 14.08 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 396 l 13.98 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 108 l 28.53 US gal | 23.76 UK gal |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 5169 mm 203.5 in. |
| Lăţime | 1836 mm 72.28 in. |
| Înălţime | 1485 mm 58.46 in. |
| Ampatament | 3061 mm 120.51 in. |
| Ecartament faţă | 1524 mm 60 in. |
| Ecartament spate | 1537 mm 60.51 in. |
| Garda la sol | 165 mm 6.5 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.9 m 39.04 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Tractiune | Tracţiunea spate |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 3 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | Suspensie independentă cu arc elicoidal, iades, stabilizator transversal |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc elicoidal, stabilizator transversal, remorcare |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 279 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 279 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Hidraulică |
| Dimensiunea pneurilor | 235/70 R15 |
| Dimensiunea jantelor | 6J x 15 |