
| What is the body type, Omoda 7? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2.3 l/100 km 102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| How ECO is the car, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 23-53 g/km CO2 |
| What is the range of pure electric driving, SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| What is electricity consumption, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 8.4 sec 0-60 mph: 8 sec |
| How much power, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 Hp, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| What is the engine size, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Omoda SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Omoda 7 SUV? | 4660 mm 183.46 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Omoda 7 SUV? | 1875 mm 73.82 in. |
| What is the curb weight, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Omoda 7 SUV? | 401 l 14.16 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | automatic transmission DHT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Omoda |
| Model | 7 |
| Generation | 7 |
| Modification (Engine) | SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT |
| Start of production | January, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 2.3 l/100 km
102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 23-53 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Weight-to-power ratio | 6.7 kg/Hp, 149.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.1 kg/Nm, 195.2 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 18.4 kWh |
| Battery voltage | 350.56 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 90 km 55.92 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Max speed (electric) | 140 km/h 86.99 mph |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | KPTZ220YMDA0 |
| Maximum revolutions of the electric motor | 16000 rpm. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 279 Hp |
| System torque | 365 Nm @ 2000-4000 rpm. 269.21 lb.-ft. @ 2000-4000 rpm. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 143 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 95.4 Hp/l |
| Torque | 215 Nm @ 2500 rpm. 158.58 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 72 mm 2.83 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 14.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Max. weight | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Max load | 522 kg 1150.81 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1250 kg 2755.78 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4660 mm 183.46 in. |
| Width | 1875 mm 73.82 in. |
| Height | 1670 mm 65.75 in. |
| Wheelbase | 2720 mm 107.09 in. |
| Front track | 1582 mm 62.28 in. |
| Rear (Back) track | 1604 mm 63.15 in. |
| Front overhang | 912 mm 35.91 in. |
| Rear overhang | 1028 mm 40.47 in. |
| Ride height (ground clearance) | 157 mm 6.18 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.04 m 36.22 ft. |
| Approach angle | 20.1° |
| Departure angle | 21.3° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission DHT |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/50 R19; 235/45 R20 |
| Wheel rims size | 7J x 19; 8J x 20 |