
| De ce tip este caroseria, Omoda 7? | SUV, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2.3 l/100 km 102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 23-53 g/km CO2 |
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 8.4 sec 0-60 mph: 8 sec |
| Care este puterea motorului, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 CP, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Omoda SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Tracţiunea faţă. PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in). MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Omoda 7 SUV? | 4660 mm 183.46 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Omoda 7 SUV? | 1875 mm 73.82 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Omoda 7 SUV? | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | cutie automată DHT |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Omoda |
| Model | 7 |
| Generație | 7 |
| Modificare (Tip motor) | SHS-P 1.5 TGDI (279 CP) Plug-in Hybrid DHT |
| Anul inceperii productiei | Ianuarie, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 2.3 l/100 km
102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 23-53 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină / energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 8.4 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 8.4 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 8 sec |
| Viteza maximă | 180 km/h 111.85 mph |
| Raport greutate/putere | 6.7 kg/CP, 149.2 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5.1 kg/Nm, 195.2 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 18.4 kWh |
| Voltajul bateriei | 350.56 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu fier fosfat (LiFePO4) |
| Locația bateriei | Sub podea |
| Autonomia electrică (WLTP) | 90 km 55.92 mi |
| Consum mediu de energie (WLTP) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Viteza maxima (electrica) | 140 km/h 86.99 mph |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 204 CP |
| Cuplu motor electric | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Model/cod motor electric | KPTZ220YMDA0 |
| Rotații maxime ale motorului electric | 16000 rot/min |
| Locația motorului electric | Integrat în transmisie |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 279 CP |
| Cuplul total al sistemului | 365 Nm @ 2000-4000 rot/min 269.21 lb.-ft. @ 2000-4000 rot/min |
| Motor cu combustie interna | |
| Putere | 143 CP @ 5200 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 95.4 CP/l |
| Cuplu | 215 Nm @ 2500 rot/min 158.58 lb.-ft. @ 2500 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | SQRH4J15 |
| Volumul motorului | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 72 mm 2.83 in. |
| Cursa cilindrilor | 92 mm 3.62 in. |
| Raport de compresie | 14.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop Filtru de particule |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Încarcatura maxima | 522 kg 1150.81 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1250 kg 2755.78 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4660 mm 183.46 in. |
| Lăţime | 1875 mm 73.82 in. |
| Înălţime | 1670 mm 65.75 in. |
| Ampatament | 2720 mm 107.09 in. |
| Ecartament faţă | 1582 mm 62.28 in. |
| Ecartament spate | 1604 mm 63.15 in. |
| consola frontala | 912 mm 35.91 in. |
| consola spate | 1028 mm 40.47 in. |
| Garda la sol | 157 mm 6.18 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.04 m 36.22 ft. |
| Unghi Abordarea | 20.1° |
| Unghi de plecare | 21.3° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | cutie automată DHT |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 235/50 R19; 235/45 R20 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 19; 8J x 20 |