
| Av vilken typ är karosseriet, Omoda 7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2.3 l/100 km 102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 23-53 g/km CO2 |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| Vad är elförbrukningen, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 hk, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Omoda SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Omoda 7 SUV ? | 4660 mm 183.46 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Omoda 7 SUV ? | 1875 mm 73.82 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Omoda 7 SUV ? | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Automat DHT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Omoda |
| Modell | 7 |
| Generation | 7 |
| Modifikation (motor) | SHS-P 1.5 TGDI (279 hk) Plug-in Hybrid DHT |
| fabrikstillverkning, början | Januari, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 2.3 l/100 km
102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 23-53 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Vikt/effektförhållande | 6.7 kg/hk, 149.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.1 kg/Nm, 195.2 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 18.4 kWh |
| Batterispänning | 350.56 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 90 km 55.92 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Maximal hastighet (endast elektrisk framdrivning) | 140 km/t 86.99 mph |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | KPTZ220YMDA0 |
| Maximalt varv för elmotorn | 16000 varv/min |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 279 hk |
| System Vridmoment | 365 Nm @ 2000-4000 varv/min 269.21 lb.-ft. @ 2000-4000 varv/min |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 143 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 95.4 hk/l |
| Vridmoment | 215 Nm @ 2500 varv/min 158.58 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72 mm 2.83 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 14.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Tillåten massa | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 522 kg 1150.81 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1250 kg 2755.78 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4660 mm 183.46 in. |
| Bredd | 1875 mm 73.82 in. |
| Höjd | 1670 mm 65.75 in. |
| Hjulbas | 2720 mm 107.09 in. |
| Spårvidd fram | 1582 mm 62.28 in. |
| Spårvidd bak | 1604 mm 63.15 in. |
| främre överhäng | 912 mm 35.91 in. |
| bakre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| Frigångshöjd | 157 mm 6.18 in. |
| Vändcirkel | 11.04 m 36.22 ft. |
| Approach vinkel | 20.1° |
| Avgångsvinkel | 21.3° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat DHT |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/50 R19; 235/45 R20 |
| Storlek av | 7J x 19; 8J x 20 |