
| Korimalli, Omoda 7? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2.3 l/100 km 102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| Päästöt, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 23-53 g/km CO2 |
| Sähkömoottorin toimintasäde, SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| Virrankulutus, Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Teho, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 hv, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 sm3 91.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Omoda SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Omoda 7 SUV 2026 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Etuveto . PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2026 Omoda 7 SUV? | 4660 mm 183.46 in. |
| Leveys, 2026 Omoda 7 SUV? | 1875 mm 73.82 in. |
| Nettopaino, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Omoda 7 SUV? | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Omoda 7 SHS-P 1.5 TGDI (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | automaattinen vaihdelaatikko DHT |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Omoda |
| Malli | 7 |
| Sukupolvi | 7 |
| Versio (moottori) | SHS-P 1.5 TGDI (279 hv) Plug-in Hybrid DHT |
| Tuotannon aloitusvuosi | Tammikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 2.3 l/100 km
102.3 US mpg 122.8 UK mpg 43.5 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 23-53 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8 s |
| Huippunopeus | 180 km/h 111.85 mph |
| Paino/teho suhde | 6.7 kg/hv, 149.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.1 kg/Nm, 195.2 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 18.4 kWh |
| Akun jännite | 350.56 V |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 90 km 55.92 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Suurin nopeus (vain sähköliikkuminen) | 140 km/h 86.99 mph |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 204 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | KPTZ220YMDA0 |
| Sähkömoottorin suurimmat kierrokset | 16000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Integroitu vaihteistoon |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 279 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 365 Nm @ 2000-4000 kierrosta/min 269.21 lb.-ft. @ 2000-4000 kierrosta/min |
| Polttomoottori | |
| Teho | 143 hv @ 5200 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 95.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 215 Nm @ 2500 kierrosta/min 158.58 lb.-ft. @ 2500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | SQRH4J15 |
| Moottorin tilavuus | 1499 sm3 91.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 72 mm 2.83 in. |
| Männän liike | 92 mm 3.62 in. |
| Puristussuhde | 14.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Enimmäispaino | 2392 kg 5273.46 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 522 kg 1150.81 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 401 l 14.16 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1250 kg 2755.78 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4660 mm 183.46 in. |
| Leveys | 1875 mm 73.82 in. |
| Korkeus | 1670 mm 65.75 in. |
| Pyörän perusta | 2720 mm 107.09 in. |
| Etupyörän jälki | 1582 mm 62.28 in. |
| Takapyörän jälki | 1604 mm 63.15 in. |
| etuylitys | 912 mm 35.91 in. |
| takaylitys | 1028 mm 40.47 in. |
| Maavara | 157 mm 6.18 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.04 m 36.22 ft. |
| lähestymiskulma | 20.1° |
| Jättökulma | 21.3° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | automaattinen vaihdelaatikko DHT |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 235/50 R19; 235/45 R20 |
| Vanteen koko | 7J x 19; 8J x 20 |